2023. júl 22.

Tod Huetet Ubel - Nomen Nescio (2020) - black metal

írta: Zelmo
Tod Huetet Ubel - Nomen Nescio (2020) - black metal

tod.jpg

Alapvetően nem vagyok a túlságosan extrém zenék híve, ezért a Tod Huetet Uebel lemezét első meghallgatásra elpasszoltam. De egy láthatatlan kéz visszahúzott hozzá, mert úgy éreztem, van benne valami különleges, mégsem lehet egy kattintással elintézni. Adtam neki egy második esélyt, és ekkor már működött. Furcsa ezt kimondani, de megszerettem. Pedig még black metalon belül is agyamenten szélsőséges dolgokat művelnek, csakhogy ezt az idegborzolást nagyon izgalmasan végzik!

A megszokott megoldásokat felejtsük is el! Hallottam már egyet, s mást életemben, de konkrétan ilyen lemezzel még nem találkoztam. Elsősorban az énekes, Marcus Martins teljesítménye fogott meg: Nyüszít, vonít, sikolt, hörög, morog, duruzsol, gurgulázik, és még ki tudja, mit művel emberünk? Helyenként úgy érzem, még énekel is. De amit fájdalmas vergődésben oda lehet tenni, azt ő rendesen kihozza magából. Nem tudom, hol próbálnak a srácok, abban reménykedem, kiváló a hangszigetelés, mert több jóravaló polgár azonnal kihívná a rohamkocsit érte, ha meghallaná. Simán a skizofrén kategória a művész úr, annyira beteg, hogy azon sem lepődtem volna meg, ha egy-egy nótában patkányvisításba vagy elefántrikoltásba megy át.

Az album úgy indul, hogy egy ártatlan kis kétperces intró után szó szerint a nyakunkba szakad a pokol. Egyszerre mintha hárman vartyognának bele a fülünkbe, egy zsémbes vénasszony, egy leprás koldus, és egy idegbeteg német filozófiaprofesszor a katedráról, holott ez mind Marcus Martins, aki egyszemélyes színházat mutat be félelmetes hangján. A döntés a tiéd: vagy elmenekülsz riadtan, hogy legújabb Billie Eilish-lemezedben keress menedéket, vagy maradsz és nem mindennapi műsorban lehet részed. Itt kérem rohadt bizarr, mégis néha hátborzongatóan gyönyörű dolgok cikáznak a hangfalakban.

Az a valamivel több mint fél óra, ami a kiadvány teljes időtartamát jelenti, úgy elröppen, mintha tíz perc lenne. Egy pillanatig sem lehet unatkozni, hiszen mindehhez az ének-előadáshoz őrületesen kerge muzsika társul, nyakatekert dobok, kacskaringós dallamok, felröffenő gitárok, totális, komplex, eszement őrület. Sajnos azt nem tudom megmondani, miről is szólnak ezek a versezetek, de azt gyanítom, nem Schiller vagy Goethe költészetének nyomán haladnak.

A tételek címei: 1. Na Fuga 2. Impotente De Infinito 3. Humeris Insidentes! 4. Il Reste Peu Du Même Homme 5 . Lamento. A vége felé mintha fáradnának a fiúk, mert egyre több szót meg lehet érteni, addig nagyjából csak megérzéseinkre támaszkodhatunk, és ezek az érzések nem annyira virágosak. A black metal a vidám, optimista embereket elrettenti, a fájdalomban élőket, szenvedőket enyhítéssel gyógyítja, olvastam tőlük egy interjúban: hát én magam vidám, optimista embernek tartom, ennek ellenére, vagy éppen ezért ennek a lemeznek a súlyos elborultsága, ha ritkán is, de tökéletesen illik a hallgatnivalóim közé.

A 2012-ben alakult portugál zenekar azóta már Londonba települt át, ám csakúgy, mint a "Malícia" idején, ma is mindössze két tag alkotja, Marcus Martins és Daniel Coelho, ezért munkásságuk már csak ezért is elismerésre méltó. Nem is kívánnék nekik mást a jövőre nézve, mint további kitartó, töretlen lelkesedést, és esetleg újabb tagokat, hiszen lényegesen könnyebb lenne mind a stúdiózás, mint pedig az élő fellépés egy nagyobb létszámú csapattal. Persze ha nem áll be ilyen örvendetes változás e téren, az sem akkora gond, úgy tűnik, ők megoldják. 8/10

Szólj hozzá

2020 Black Metal